Înfrângere cu sfert câștigat pentru CSM Galați la debut în Cupa României

52

Deși a evoluat în formulă restrânsă, cu o rotație de doar opt jucători, echipa de baschet de la CSM Galați a pierdut onorabil jocul de debut în actuala ediție a Cupei României. Băieții lui Florin Nini au cedat cu scorul 81-58, (21-9, 18-24, 19-11, 23-14), jocul cu U BT Cluj-Napoca, echipa de pe primul loc în LNBM la momentul întreruperii campionatului.

Din jocul cu mult mai titrata formație din Cluj-Napoca gălățenii se pot consola cu sfertul doi, parțial câștigat cu scorul 24-18.

Cel mai bun marcator al jocului disputat în Arena de Baschet din Capitală a fost Davor Konjevic. Croatul de la CSM Galați a marcat 23 de puncte în cele aproape 21 de minute cât a jucat. Pentru CSM Galați au mai punctat: Vlad Negoițescu 11 puncte, Joshua Brown 8 puncte, Marius Ciotlăuș 7 puncte, Tarik Bruncevic 5 puncte, Kendarrius Hamilton 4 puncte. Au mai jucat: Mihai Grecu și Alexandru Cîmpeanu.

Miercuri, de la ora 17.45, CSM Galați va juca cu Dinamo Știința București al doilea meci de la actuala ediție a Cupei. Jocul va fi transmis în direct la Digi Sport 3.