Victorie cu set pierdut pentru CSM Arcada în Capitală

141

Între două meciuri în Cupa CEV cu bulgarii de la Montana Volley, echipa masculină de volei CSM Arcada participă la al doilea turneu din Divizia A1. Sâmbătă, la nici două zile distanță de victoria 3-0 cu bulgarii de la Montana, campionii au jucat la București, pe terenul celor de la Steaua. Jocul cu formația bucureșteană a fost câștigat de CSM Arcada cu scorul 3-1, după ce gălățenii au revenit de la 0-1.

Deși au abordat jocul cu o rotație de doar șapte jucători bucureștenii au câștigat primul set cu 25-21, (6-8, 16-15, 21-18). Gălățenii s-au impus în setul doi cu același scor, 25-21, (8-6, 16-15, 21-16). Setul trei a fost adjudecat de gălățeni cu scorul 25-19, (8-5, 16-10, 21-16), în timp ce în setul patru CSM Arcada s-a impus cu 25-19 (8-5, 16-12, 21-16).

Victoria de la Steaua este a doua în acest debut de campionat pentru CSM Arcada, iar în clasament campionii sunt pe locul trei cu 6 puncte. Duminică, de la ora 17.00, CSM Arcada va juca în cadrul turneului de la București cu nou promovata CSU Brașov.