Victorie în 5 seturi pentru CSU Belor pe terenul Rapidului

208

Echipa feminină de volei CSU Belor continuă cu victorie în campionatul Diviziei A1. După ce ieri a trecut cu scorul 3-0 de Argeș Pitești, luni, în al doilea meci la turneului de la București, formația gălățeană s-a impus cu scorul 3-2 contra celor de la Rapid București, în ultimul meci al turneului din Sala Rapid.

Cele două echipe și-au ”împărțit” victoriile în primele patru seturi ale jocului. Formația gazdă a câștigat primul set al jocului cu scorul 25-19, (8-4, 16-11, 21-16). Belor a revenit rapid și s-a impus categoric în setul doi, scor 25-13, (8-3, 16-12, 21-12). Rapid a revenit la conducere după ce s-a impus în setul trei cu scorul 25-18 (8-4, 16-10, 21-16). A urmat, firesc, setul câștigat de CSU Belor într-o manieră la fel de categorică, scor 25-18 (8-3, 16-7, 21-11).

Decisivul a fost început mai bine de CSU Belor, 3-0, 6-3, 9-7 gazdele au revenit și au egalat la 10, dar, Talita do Nascimento și bulgăroaica Saykova, cu un as, au readus formația gălățeană în avantaj, 13-10. Avantajul a fost păstrat de CSU Belor până la final, iar Lara Vukasovic a stabilit scorul final, 3-2 CSU Belor.

Elena Becheva a fost cea mai bună realizatoare a partidei cu 18 puncte, pentru CSU Belor au mai marcat: Lara Vukasovic 14p, Borislava Saykova 12p, Talita Do Nascimento 12p, Sorina Miclăuș 6p, Anamaria Berdilă 5p, Mirela Shahpazova 2p. Au mai jucat: Andrea Lakovic și Nikolina Bozicevic – libero.

În clasamentul la zi din Divizia A1 CSU Belor este pe locul trei cu 5 puncte din două jocuri, (6-2).