Victorie în 60 de minute pentru CSM Arcada cu Clujul

65

Echipa masculină de volei CSM Arcada și-a trecut în cont cea de a cincea victorie stagională în cel de al șaselea joc din Divizia A1. În ultimul meci al turneului organizat la Galați în acest final de săptămână formația gălățean- s-a impius cu scorul 3-0 în fața celor de la U Cluj-Napoca.

Campioana ultimelor două ediții s-a impus categoric în jocul cu formația clujeană, victoria a fost concretizată de gălățeni în 60 de minute. În primul set CSM Arcada s-a impus cu 25-16, (8-4, 16-10, 21-11). După ce au salvat patru mingi de set clujenii au servit afară la 24-16. Al doilea parțial a fost adjudecat de gălățeni cu scorul 25-17 (8-4, 16-11, 21-14). În setul doi Sergiu Stancu a început să ruleze și jucătorii mai tineri, iar Alexandru Rață a adus punctul de 2-0 pentru CSM Arcada. Ultima secvență a jocului a fost câștigată de gălățeni cu 25-10, (8-4, 16-7, 21-10).

Sergiu Stancu a rulat tot lotul în jocul de azi, iar sextetul de start a fost: Talpă, Lescov, Sestan, Bala, Klapwijk, Olteanu, Cristudor – libero. Au mai jucat: Rață, Nalobin, Darlaczi, Jovanovic, Stuart, Kantor – libero.

CSM Arcada este pe primul loc în clasamentul la zi din Divizia A1 cu 15 puncte din 6 jocuri, setaveraj 16-4.