CSM Arcada victorioasă la Moscova. Gălățenii s-au calificat în sferturile Cupei CEV

173

CSM Arcada, campioana României în ultimele două ediții a obținut calificarea faza sferturilor de finală din Cupa CEV. În meciul decisiv de calificare formația gălățeană a învins, dramatic, scor 3-2, Amysoft Lycurgus Groningen, Țările de Jos.

Formația gălățeană a început meciul în forță și a condu cu 2-0 după primele două seturi. Băieții lui Sergiu Stancu s-au impus cu 25-19 în primul set, 8-6, 16-13, 21-18. În al doilea parțial gălățenii s-au impus în prelungiri, scor 26-24, deși au condus cu 21-16, (7-8, 16-12).

Echipa din Țările de Jos și-a adjudecat seturile trei și patru, ambele după câte 29 de minute de joc. În setul trei formația din Groningen s-a impus cu 25-20, (8-6, 16-11, 21-15), iar a patra secvență de joc a fost adjudecată cu scorul 25-21, gălățenii au condus 8-5, 16-15.

Setul decisiv a fost început în forță de gălățeni, au condus 6-1, 10-7, 12-8, iar în final s-au impus cu 15-10.

Niels Klapwijk a fost cel mai bun om de la CSM Arcada în jocul cu conaționalii. ”Olandezul zburător” a reușit 28 de puncte. Pentru CSM Arcada au mai punctat: Marian Bala 11p, Vasile Talpă 10p, Alexey Nalobin 9p, Filip Sestan 7p, Igor Jovanovic 4p, Eugene Stuart 1p.

Meciul cu cei de la Amysoft Lycurgus Groningen s-a disputat la Moscova în cadrul turneului Cupei CEV la care mai participă Dinamo Moscova și Vojvodina Novi Sad. Adversara gălățenilor din sferturi se va decide dintre cele două echipe. Dinamo și Vojvodina vor juca azi, de la ora 20.00.

Sfertul de finală din Cupa CEV CSM Arcada – Dinamo Moscova/Vojvodina Novi Sad se va juca mâine de la ora 20.00, ora României, la Moscova.