Fotbalistele de la Universitatea merg în play-off!

109

Echipa feminină de fotbal FC Universitatea Galați a obținut calificarea în faza secundă a campionatului Ligii I. Formația gălățeană a terminat jocurile din sezonul regulat, un tur de campionat, pe locul șase, (ultimul care asigura prezența în play-off), cu 18 puncte din 11 jocuri, trei puncte mai mult decât singura adversară cu care se afla în competiție pentru locul în Grupa A, play-off, Carmen București.

Bucureștencele au jucat duminică ultimul meci din sezonul regulat pe terenul celor de la Fotbal Feminin Baia Mare, joc restant din etapa a opta. Meciul a fost câștigat de formația gazdă cu scorul 6-0, (3-0), iar gălățencele merg în play-off.

FC Universitatea va juca în play-off alături de: U Olimpia Cluj-Napoca, Fortuna Becicherecul Mic, Vasas Femina Odorhei, Heniu Prundu Bârgăului și Piroș Seurity Arad.

În play-off echipele vor intra cu punctele acumulate în sezonul regulat. Prima clasată la finalul jocurilor din Grupa A, play-off, va deveni campioana României, în timp ce ultimele două din Grupa B, play-out, vor retrograda în Liga a II-a.