Înfrângere usturătoare pentru CSU Belor

100

Cea ce trebuia să fie derby-ul pentru locul cinci în campionatul de volei al fetelor, CSU Belor – Știința Bacău, meci disputat la Blaj, în turneul șase din Divizia A1, a fost un galop de sănătate pentru formația din Bacău. Știința s-a impus categoric, scor 3-0, după un meci disputat pe parcursul a 70 de minute.

În primul set Bacăul s-a impus cu 25-18, (8-6, 16-12, 21-15). Setul secund a fost pierdut de CSU Belor cu 25-21, (6-8, 12-16, 16-21). În finalul setului formația gălățeană a salvat cinci mingi de set, puncte realizate de Anamaria Berdilă. Setul trei a fost cedat categoric de CSU Belor, scor 11-25, (0-8, 5-16, 10-21). De la CSU Belor, în jocul cu Bacăul, s-a remarcat doar Anamaria Berdilă cu 13 puncte realizate, 3 ași, 9 puncte cu atacul și un blocaj.

Luni, de la ora 19.30, CSU Belor va juca al doilea meci de la ultimul turneu din acest an cu CSO Voluntari, urmând ca marți, de la ora 17.00, formația gălățeană să întâlnească Volei Alba Blaj, campioana României.