United este Supercampioana României

449

Campioana României, United Galați, și-a trecut în cont al doilea trofeu de anvergură din istorie, Supercupa României. În jocul pentru trofeu formația gălățeană s-a impus cu scorul 6-2, la pauză 4-0. Meciul a fost fără istoric, United a condus cu 4-0 după o primă repriză excelentă. Araujo a deschis scorul, în minutul 5, iar Tacot a dublat avantajul în minutul 14. Gălățenii s-au desprins decisiv în minutul 15 când au marcat de două ori. Araujo a făcut dubla, iar Andrei Crăciun a stabilit scorul după 20 de minute.

În partea secundă oaspeții au redus din diferență, minutul 23, dar Andrei Crăciun, minutul 27 din penalty, și Robert Crișan au refăcut avansul consistent al gălățenilor pe tabelă. În ultimul minut de joc harghitenii au marcat pentru 6-2, moment al jocului în care evoluau cu fly-goalkeeper.

Supercampionii României sunt: Andrei Dinicuță, Ionuț Păduraru, Cristi Neacșu, Constantin Burdujel, Marius Arhire, Sergiu Tacot, Octavian Cireș, Andrei Crăciun, Robert Crișan, Cosmin Petică, Matei Boșneagă, Iulian Cojocaru, Albert Cireș. Echipa tehnică a supercampionilor este formată din: Florin Ignat, Viorel Cojoc, Alexandru Tănăsilă, Ionel Tămășanu, Cristi Ștefu – președinte.