Jucătorii campioanei au debutat cu gol în preliminariile EURO 2022

147

Echipele naționale de pe continent au demarat în preliminariile EURO 2022. Clubul campion al României, United Galați, a fost reprezentat de patru jucători în debutul calificărilor la Campionatul European din 2022.

Trei dintre jucătorii campioanei au jucat pentru selecționata Republicii Moldova. Naționala de peste Prut a debutat cu o victorie în drumul spre Europeanul de anul viitor, scor 3-1, contra selecționatei Greciei. În jocul de la ”Futsal Arena FMF” din localitatea Ciorescu de lângă Chișinău, Constantin Burdujel a fost implicat în toate cele trei goluri ale Moldovei.

Prima dată i-a pasat decisiv lui Iulian Cojocaru, iar mai tânărul component al campioanei a deschis scorul, minutul 11. Șapte minute mai târziu căpitanul campionilor și-a repus echipa în avantaj după golul marcat în minutul 18, iar în minutul 22 ”Burdu” a pasat decisiv pentru golul de 3-1 al Moldovei.

Al patrulea jucător al campioanei, Andrei Crăciun, a jucat pentru echipa națională a României în remiza, scor 2-2, de la Timișoara, cu selecționata Serbiei. Un gălățean, portarul Petrișor Toniță, acum la Autobergamo Deva, format la United Galați, a fost remarcatul jocului de la Timișoara.

Marți, 2 februarie, selecționata Republicii Moldova se va deplasa la Poprad, pentru jocul cu echipa națională a Slovaciei, în timp ce România va juca miercuri, 3 februarie, în Macedonia de Nord, la Skopje.