Start de retur cu victorie pentru CSU Belor

138

Echipa feminină de volei CSU Belor a început returul campionatului Diviziei A1 cu o victorie în cinci seturi. În primul meci al gălățencelor din turneul de la Pitești, formația gălățeană s-a impus cu socrul 3-2 în fața celor de la Rapid București, după un meci în care cele două echipe au alternat la conducere.

CSU Belor a început meciul mai greu și a cedat primul set cu scorul 25-14 (6-8, 9-16, 10-21). Formația gălățeană a revenit pe tabelă în setul doi, parțial câștigat cu scorul 25-22. Rapid a început mai bine actul secund, a condus în debutul setului, 5-3, 9-7. CSU Belor a egalat la 14, și a trecut în avantaj după o dublă a căpitanului Anamaria Berdilă. Rapid a echilibrat tabela la 19, dar Miclăuș și Lakovic au distanțat decisiv spre câștigarea setului formația gălățeană, 25-22.

În setul trei Rapid a preluat conducerea după ce s-a impus cu scorul 25-14, 8-5, 16-11, 21-13. Setul patru definitoriu în ceea ce privește soarta celor trei puncte a fost adjudecat de CSU Belor cu 25-21. S-a jucat echilibrat doar în debut. La 6-4 CSU Belor s-a desprins la 8-4 după un dublu as al Saykovei. Formația gălățeană și-a menținut nivelul jocului ridicat, iar Anamaria Berdilă și-a desprins echipa la 12-7 grație uni atac. Avansul în parțial al gălățencelor a fost mărit de aceleași două jucătoare, Saykova și Berdilă, 17-10.

Chiar dacă în finalul setului Rapidul a încercat revenirea, 16-21, 18-21, căpitanul Anamaria Berdilă a închis setul la 25-21. Forma bună din setul patru a fost continuată de Belor și în setul decisiv, pe toată durata secvenței decisive formația gălățeană s-a aflat la conducere. După 4-1 în debutul setului, CSU Belor a condus cu 8-5, 9-6, 12-9, 14-10 și a închis meciul la 15-10.

Căpitanul de la CSU Belor Anamaria Berdilă a fost MVP-ul meciului cu 19 puncte realizate. Berdilă a fost secondată de Saykova cu 18 puncte. De la CSU Belor s-au mai remarcat: Vukasovic 14p, Lakovic 12p, Miclăuș 10p.

Duminică, de la ora 18.00, CSU Belor va juca al doilea meci al turneului de la Pitești cu gazdele de la Argeș Volei.