CSM Arcada se desprinde după victoria de trei puncte cu Steaua

80
Sursa foto: CEV.eu

Echipa masculină de volei CSM Arcada și-a adjudecat toate cele trei puncte din duelul cu echipa de pe locul doi, Steaua București. Liderul la zi din prima ligă masculină s-a impus cu scorul 3-0 în jocul cu formația bucureșteană, după un meci în care gălățenii au fost mai buni în finalurile de set.

În primul set CSM Arcada s-a impus cu scorul 25-23. Steaua a condus prima în parțial, scor 8-5, 12-9. Bucureștenii au mai condus cu 14-12, 19-17, 21-18. Gălățenii au revenit în finalul parțialului, au egalat la 21, s-a făcut 23-23, iar după un final dramatic gălățenii s-au impus cu 25-23.

Al doilea parțial a debutat cu echilibru pe tabelă, scor 6-6, 10-10. CSM Arcada a condus 16-14, însă Steaua a egalat la 17. A fost și 20 egalat, dar pe final de set gălățenii s-au impus cu scorul 25-22.

Setul trei, la fel ca precedentul, a debutat cu echilibru, 4-4, 8-8. Steaua s-a desprins la 14-11, dar gălățenii au făcut 14-14. După mai multe momente de echilibru, 15-15, 18-18, 20-20. Steaua a trecut în avantaj pentru ultima oară în meci, scor 21-20. În finalul setului Klapwijk a fost omul decisiv. După ce a egalat la 21 cu un atac, olandezul a servit un as cu care și-a desprins echipa la 22-21. Klapwijk și-a apropiat echipa de victorie la 23-22, Bala a servit un as pentru 24-22, iar Stankovic a închis meciul cu un atac.

Olandezul Niels Klapwijk a fost omul meciului cu 23 de puncte realizate, 4 ași. Klapwijk a fost urmate de Bala cu 10 puncte și Sestan cu opt puncte realizate.

În urma victoriei cu Steaua cei de la CSM Arcada au ajuns la 36 de puncte din 13 jocuri, opt puncte și un joc în plus față de SCM Zalău, singura echipă rămasă în cursa de urmărire a campionilor. Duminică, de la ora 11.00, formația gălățeană va juca cu CSU Brașov în ultimul meci al turneului de la Sala Sporturilor Dunărea.