CSU Belor e în sferturile Cupei

146

Echipa feminină de volei CSU Belor Galați a obținut calificarea în faza sferturilor de finală din Cupa României. În jocul de calificare în sferturi formația gălățeană a întâlnit U Cluj-Napoca, într-un joc disputat pe terenul formației din Cluj-Napoca.

Formația gălățeană s-a impus cu scorul 3-0 ( -20, -16, -19) și s-au revanșat în fața clujencelor după înfrângerea scor 2-3 din turul campionatului.

Borislava Saykova cu 11 puncte a fost cea mai bună jucătoare de la CSU Belor. Pentru formația gălățeană au mai realizat puncte: Adina Roşca 8p, Sorina Miclăuş 9p, Andrea Lakovici 14p, Mirela Shahpazova 2p, Anamaria Berdilă 5p. Au mai jucat: Nikolina Bozicevici – libero, Elena Becheva 3p, Andreea Tămaş 3p, Violeta Stan – libero. La jocul cu Universitatea formația gălățeană are două absențe importante: brazilianca Talita Jose do Nascimento şi croata Lara Vukasovici.

Victoria cu clujencele le asigură un loc în sferturile Cupei voleibalistelor de la CSU Belor acolo unde vor întâlni CSM Târgoviște, liderul la zi din Divizia A1. Meciul se va disputa vineri, de la ora 14.00, și va fi transmis în direct de Federația Română de Volei pe pagina de facebook.