Young United închide play-off-ul cu o înfrângere ”în prelungiri”

147
Sursa foto: captură QazSport

Play-off-ul campionatului Ligii I s-a încheiat cu un meci fără miză între cele două finaliste: United Galați și Imperial Miercurea Ciuc. Jocul a fost abordat de United cu garnitura tânără, iar specialiștii remizelor și-au confirmat renumele.

De jure, jocul s-a terminat la egalitate, scor 2-2, de facto, harghitenii au câștigat cu scorul 3-2, golul victoriei fiind marcat pe sirenă, mingea a intrat în poarta lui Dinicuță după ce s-a auzit sunetul de încheiere al jocului.

Până la golul ”din prelungiri” harghitenii au condus 1-0 la pauză, tânărul Iulian Cojocaru a egalat la șase minute după ce s-a reluat repriza secundă. Fostul jucător al Galațiului Andrian Lașcu și-a dus actuala echipă în avantaj 2-1, însă junele Matei Boșneagă, în minutul 39, a egalat la 2.

United Galați a terminat pe locul doi faza de play-off din Liga I, 10 puncte, o victorie, patru remize, o înfrângere. Pentru formația gălățeană urmează cea de a cincea finală din istoria clubului, a patra consecutivă, cu Imperial Miercurea Ciuc.