Lieștiul a remizat cu Ianca, dar se menține în primele patru din clasament

225
Sursa foto: Sporting Liești/Facebook

Gruparea gălățeană de Liga a III-a Sporting Liești a remizat pe teren propriu în etapa a 16-a din eșalonul trei, seria secundă. Lieștiul a jucat pe teren propriu cu Viitorul Inaca (locul 6), și a încheiat jocul la egalitate, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 35, la singurul lor șut pe poartă. În partea secundă formația gazdă a dominat total jocul, iar eforturile au fost concretizate în minutul 81 de Emanuel Moldoveanu.

Sporting Liești a abordat jocul cu formula: Vădeanu – Iancu, Maftei, Manea, Munchiu, Chiriac, Călin, Milea, Stan, Țicămucă. Au mai jucat: Grigoraș, Mucuță, Bucevschi, Moldoveanu.

Formația gălățeană se mențin pe locul patru în clasamentul seriei a II-a (după Oțelul, Brăila, și CSM Focșani), cu 27 de puncte din 16 jocuri, la egalitate de puncte cu echipa de pe locul 5, CSM Râmnicu Sărat. Până la finalul sezonului din Liga a III-a Sporting Liești mai are de disputat două jocuri, primul sâmbătă, 23 aprilie, la Galați, cu Oțelul, al doilea pe teren propriu ”Liești Arena”, 30 aprilie, cu CSM Focșani.