CSM Galați a rezistat o repriză la Bârlad

144

Echipa de rugby de la CSM Galați nu a rezistat decât o repriză în derby-ul etapei a VI-a din Divizia Națională de Seniori de la Bârlad. Formația gălățeană, liderul dinaintea etapei, a jucat în runda a opta din DNS pe stadionul ”Rulmentul” cu gazdele de la RC Bârlad și-a cedat derby-ul primelor clasate cu socrul 28-9. Gălățenii au reușit o primă repriză bună, iar la pauză au intrat în avantaj, scor 9-8, puncte marcate de Ionuț Niacșu din trei lovituri de pedeapsă. După pauză gălățenii nu au mai reușit să marcheze, în schimb formația din Bârlad a înscris 20 de puncte cu care și-a asigurat victoria.

La Bârlad XV-le de start al Galațiului a fost: Bisceanu, Cosmiuc, Partenie (căpitan), Prunaru, Frățilă, Niacșu, Ungureanu, Dănăilă, Don Jean, Bulearcă, Coșereanu, Spătărescu, Dinu, Manolachi, Don Eduard. Antrenor: Marius Secuianu.

CSM Galați coboară pe patru în DNS cu 16 puncte, 6 jocuri, 3 victorii – 3 înfrângeri. În etapa a VII-a CSM Galați stă, urmând ca în etapa a VIII-a, 5 iulie, CSM Galați să joace pe teren propriu cu RC Grivița București.