Fetele de la FC Universitatea continuă fără victorie în play-off

161

Echipa feminină de fotbal FC Universitatea continuă fără victorie în play-off-ul Ligii I. În ultima etapă a turului grupei superioare din Liga fetelor, formația gălățeană a cedat cu scorul 1-3, la pauză 1-2, jocul de pe teren propriu, stadionul ”Siderurgistul”, cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. Echipa din Harghita a condus din minutul 6, gălățencele au egalat în minutul 17. Nadya Petrovskaya a fructificat o minge trimisă din corner de conaționala Irina Topal.

Jocul a fost început de FC Universitatea cu formula: Roxana Pazargic – Nicoleta Lepădatu, Nina Anca, Sanda Oprică, Nadya Petrovskaya – Irina Topal, Lidia Moacă, Alexandra Ivan – Monica Bențoiu, Valeria Postol, Ioana Sfetcu.

În clasamentul play-off-ului FC Universitatea este pe locul șase cu 19 puncte acumulate în cele cinci jocuri din tur. Jocul cu Femina Odorheiu Secuiesc a fost transmis în direct de FRF TV, canalul de YouTube al Federației Române de Fotbal..

Pentru formația gălățeană urmează alte două jocuri pe teren propriu duminică, 9 mai, de la ora 11.00, FC Universitatea va primi replica celor de la Heniu Prundu Bârgăului, în prima etapă din retur, iar la interval de o săptămână, 16 mai, ora 11.00, formația gălățeană va primi replica celor de la Fortuna Becicherecul Mic.