Liestiul a cedat la limită meciul cu Focșaniul, ultimul din sezon

740
Sursa foto: Sporting Liești/Facebook

Gruparea gălățeană de Liga a III-a Sporting Liești a încheiat campionatul Ligii a III-a cu un joc pe teren propriu contra celor de la CSM Focșani – formație ce își anunța intențiile de accedere în eșalonul superior la începutul sezonului. Jocul de pe ”Liești Arena” s-a încheiat cu victoria vrâncenilor, scor 2-1 (1-0), cu golul victoriei marcat de formația din Focșani pe final de joc.

Oaspeții au marcat primii în minutul 37, Lieștiul a egalat în minutul 66 prin Alexandru Stan, iar cu nouă minute înainte de expirarea celor 90 inițiale oaspeții au înscris decisiv pentru 2-1 în urma unui corner. Meciul a fost abordat de Sporting Liești fără o serie de jucători de bază ai echipei, au lipsit: Vădeanu, Voicu, Manea, Constantinescu, Țicămucă, iar pe parcursul primei reprize Chiriac și Munchiu s-au accidentat și au fost schimbați.

Cu lista lungă a absențelor staff-ul tehnic de la Liești a început meciul cu formula: Brăneț jr. – Iancu, Maftei, Munchiu, Năstase, Moldoveanu, Chiriac, Milea, Stan, Mihu, Grigoraș. Au mai jucat: Mucuță, Hodorogea, Călin, Zărnescu și Manău.

Sezonul 2020-2021 a fost încheiat de Sporting Liești pe locul șase în seria secundă din Liga a III-a cu 27 de puncte, 8 victorii, 3 remize, 7 înfrângeri, golaveraj 31-27.