CSU (Belor) Galați se retrage din A1!

449

După ce sponsorul principal, compania Belor, și-a anunțat retragerea din parteneriatul cu echipa de volei feminin CSU Galați, clubul gălățean și-a anunțat imposibilitatea de a continua în primul eșalon. Decizia a retrage echipa din prima ligă este motivată de conducerea clubului gălățean cu suma mică de bani ce ar urma să fie primită de la autoritățile locale, 15.000 de lei, față de cei 500.000 solicitați.

”Datorită faptului că finanțarea venită din partea Primăriei Municipiului Galați și Consiliului Local pentru echipa de volei a clubului nostru a fost făcută ca și în anii precedenți nerealist, alocarea banilor publici pentru sport fiind realizată pe bază de criterii care nu au nicio legătură cu performanțele realizate de echipele finanțate.

Datorită faptului că sponsorul principal, firma BELOR și-a retras sprijinul financiar,
CSU Galați nu are posibilitatea de a menține această echipă de tradiție a orașului nostru în Divizia A1, și va continua activitatea în Divizia A2”
, se arată într-un comunicat al clubului gălățean.

CSU Belor a terminat sezonul recent încheiat al Diviziei A1 pe locul nouă, mult sub așteptării.

FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal
FotbaLucas - Revista copiilor indragostiti de fotbal