Lieștiul rămâne lider și după etapa a IV-a. Brăneț jr. ”recidivează”

2961

Gruparea gălățeană de Liga a III-a Sporting Liești păstrează șefia în seria secundă și după etapa a patra. Clubul din Liești a remizat vineri, scor 1-1, pe terenul celor de la CSM Râmnicu Sărat și va rămâne liderul seriei indiferent de rezultatele jocurilor de sâmbătă.

La Râmnicu Sărat gălățenii au condus cu 1-0, gol marcat de George Bîrlădeanu. Remiza de la Râmnicu Sărat a fost obținută de Sporting Liești în condiții speciale. În minutul 59 Maftei a fost eliminat, cartonaș roșu direct, în urma unei faze discutabile, iar în minutul 72 portarul Andrei Brăneț a apărat o lovitură de la 11 metri, a treia în două jocuri, după cele două de etapa trecută cu Metalul Buzău.

Jocul de la Râmnicu Sărat a fost început de principalul Cristi Brăneț cu formula: Brăneț jr. – Iancu, Voicu, Maftei, Năstase, Munchiu, Crihană, Stan, Mihu, Călin, Bărlădeanu. Au mai jucat: Grigoraș, Chiriac, Ieremie, Țicămucă.

După patru etape Sporting Liești conduce cu 10 puncte, golaveraj 8-5, singura echipă din serie fără înfrângere, patru puncte în plus față de echipa de pe locul doi, Oțelul (un meci mai puțin). Pentru Sporting Liești urmează meciul de pe propriul teren cu nou promovata Dinamo Bacău, 25 septembrie, ora 17.00.