Oțelul s-a impus în primul derby de promovare al sezonului

397

Primul derby de promovare al sezonului a fost încheiat cu victorie de Oțelul. În etapa a III-a din campionatul Ligii a III-a roș-alb-albaștrii s-au impus cu corul 2-0 (1-0), în jocul de pe terenul celor de la Aerostar Bacău, una dintre contracandidatele la promovarea în eșalonul superior, echipă retrogradată recent din Liga a II-a.

Golurile victoriei gălățene au fost marcate de Ghiocel, în minutul 23 și Juri Cisotti, cu un sfert de oră înainte de finalul celor 90 de minute. Victoria de la Bacău este a doua din sezon pentru Oțelul după 8-0 pe teren propriu cu Sportul Chiscani.

În etapa a IV-a Oțelul are programat meci pe teren propriu cu Viitorul Ianca, 18 septembrie, ora 17.00, urmând ca în deplasare să joace în etapa a V-a, 25 septembrie, pe terenul unei alte contracandidate la promovare CSM Focșani.