United a remizat la Deva în primul mare derby al Ligii I

171

United și Autobergamo Deva, cele două mari favorite la titlul din campionatul Ligii I de futsal au încheiat la egalitate, scor 2-2, primul mare derby al campionatului, disputat în Sala Sporturilor din Deva.

Gălățenii au condus cu 1-0 și 2-1. Araujo a deschis scorul din penalti, lovitură de pedeapsă obținută de Boșneagă. Deva a egalat până la pauză, însă Burdujel, în prima parte din repriza secundă, a trecut United în avantaj, scor 2-1. Hunedorenii au reușit să egaleze și la 2, Florin Ignat a forțat victoria, Tacot a preluat tricoul distinctiv de portar cu sarcini ofensive, fly-goalkeeper, dar cea mai mare ocazie de 3-2 i-a aparținut portarului de drept de la United, Petrișor Toniță. Cu două secunde înainte de final internaționalul dintre buturile Galațiului a trimis în bara gălățeanului din poarta Devei, Andrei Dinicuță.

United are trei puncte după două jocuri în Liga I, iar următorul joc este programat în etapa a IV-a, 2 octombrie, pe teren propriu cu Sportul Ciorăști. În etapa a III-a gălățenii au etapă de pauză.