CSM Arcada părăsește Liga Campionilor după setul de aur

128

Echipa masculină de volei CSM Arcada, campioana României, a ratat calificarea în turul doi preliminar din Liga Campionilor. După victoria, scor 3-2, din meciul de la Galați, cu cehii de la ČEZ Karlovarsko Karlovy Vary, CSM Arcada a pierdut returul din Cehia cu același scor 3-2.

La egalitate de puncte și seturi pentru calificare departajarea s-a făcut în urma setului șase al jocului retur, setul de aur, parțial pierdut de Arcada cu scorul 10-15.

Meciul din Cehia a fost început de gazde cu victoria din primul set, scor 25-19. Gălățenii au egalat în setul doi câștigat cu 25-22. În setul trei învingătoarea s-a decis după prelungiri și mai multe șanse de 2-1, cinci, ratate de gălățeni, scor 32-30 Karlovarsko. Meciul a fost împins în prelungiri de gălățeni după ce s-au impus cu 25-22 în setul 4. Cu 2-2 scor general cehii s-au impus în setul cinci cu scorul 15-9, iar calificarea în turul doi s-a decis în urma setului de aur. La fel ca în setul cinci gazdele s-au impus cu 15-10 în setul de aur și au obținut calificarea în al doilea tur preliminar din Liga Campionilor.