Lieștiul, la prima înfrângere din campionat

1562
Sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Seria de șase jocuri fără înfrângere a fost întreruptă de Sporting Liești. În etapa a VII-a liderul la zi din seria secundă a Ligii a III-a a cedat la limită, scor 0-1, jocul de pe terenul celor de la Aerostar Bacău. O înfrângere nedreaptă, singurul gol al jocului fiind marcat în minutul 65. ”Am pierdut nemeritat, după un joc bun făcut de noi, joc în care am avut posesie. Am luat golul în minutul 65 dintr-o bâlbâială în careu. Păcat de înfrângere, meritam mai mult în meciul de vinei. În ultimele zece minute am presat, nu i-am lăsat să iasă din propriul careu de 16 metri”, ne-a spus președintele de la Sporting Liești, Dorinel Matei.

Jocul de pe terenul aviatorilor a fost început de antrenorul Cristi Brăneț cu formula: A. Brăneț – Voicu, Maftei, Iancu, Tudor, Munchiu, Crihană, Stan, Țicămucă, Bîrlădeanu, Călin. Au mai jucat: Cucu, Grigoraș, Chiriac.

Până la disputarea celorlalte jocuri din etapă echipa din Liești se menține pe prima poziție în clasamentul seriei a II-a cu 16 puncte din 7 jocuri. Formația din Liești ar putea fi depășită în clasament doar de CSM Focșani, locul doi, formație ce evoluează sâmbătă pe propriul teren cu Metalul Buzău, echipa de pe trei.