Marius Matei, prima reușită pentru Voința Cudalbi

1023

Transferat la Voința Cudalbi la începutul acestui sezon atacantul gălățean Marius Matei a marcat în etapa de duminică primul gol pentru formația din Liga a IV-a. Fostul jucător al Oțelului a ”închis” tabela jocului cu Avântul Vânători, meci disputat la Galați pe stadionul ”Portu Roșu” și câștigat de Cudalbi cu scorul 6-2, cu 1-1 scorul după 45 de minute de joc.

După o carieră cu 30 de meciuri în Liga I și 249 în Liga a II-a, Matei evoluează în premieră la nivelul primului eșalon județean, Liga a IV-a. Înainte de a juca pentru Cudalbi atacantul de 37 de ani a trecut pe la Avântul Valea Mărului în Liga a III-a. Printre echipele la care a evoluat Marius Matei în carieră se numără: Oțelul, în Liga I și a III-a, FC Vaslui și FC Voluntari în Liga I, FCM Dunărea Galați, Farul Constanța, Gloria Buzău, Rapid CFR Suceava sau Foresta Suceava toate în Liga secundă.

Pentru actuala echipă Marius Matei a acumulat 189 de minute în trei meciuri. De altfel, jocul de duminică cu cei de la Vânători a fost primul meci în care Marius Matei a fost integralist pentru actuala sa echipă.