Victorie în 63 de minute pentru CSM Arcada

77

Echipa masculină de volei CSM Arcada a obținut a doua victorie din actuala ediție a campionatului Diviziei A1. Așa cum era ușor de anticipat gălățenii s-au impus cu scorul 3-0 în jocul de pe propriul teren cu CS UV Timișoara. Gălățenii nu au stat prea mult pe parchetul Polivalentei, puțin peste o oră și au adjudecat cele trei puncte în fața unui adversar care nu a putut să-i pună deloc probleme.

După un prim set câștigat cu scorul 25-13 (8-4, 17-9, 20-10), gălățenii s-au impus cu 25-12 (8-4, 16-6, 21-9) în al doilea parțial. În setul trei jucătorii de la Arcada au prelungit un pic meciul și s-au impus cu 25-19 (8-5, 16-11, 21-16).

Jocul cu formația timișoreană a fost abordat de Sergiu Stancu cu jucătorii ce evoluează mai puțin de obicei. Andrei Butnaru a fost remarcatul meciului cu 13 puncte, urmat de Vasile Talpă și Alexandru Rață ambii cu câte 10 puncte,

Pentru CSM Arcada urmează prima deplasare din acest sezon în Divizia A1 pe terenul celor de la Rapid București, echipă nou promovată în prima ligă.