CSM Galați a cedat pe final în al doilea meci de la Miercurea Ciuc

389
Sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

După victoria de sâmbătă, scor 3-2, după executarea loviturilor de departajare, hocheiștii de la CSM Galați au pierdut al doilea meci al dublei de la Miercurea Ciuc. Gălățenii au cedat cu scorul 3-6 (1-2, 1-1, 1-3) meciul cu gruparea harghiteană. Chiar dacă la final diferența a fost de trei goluri, echilibrul de pe tabelă s-a rupt în ultimul sfert de oră al meciului.

Ciucanii au condus cu 2-0, Chemerilov a redus din diferența la 2-1 în minutul 20. Golul în plus din prima repriză a menținut echipa gazdă în avantaj și în partea secundă, după 40 de minute harghitenii aveau 3-2 pe tabelă, Lymansky a marcat golul de 3-2 în minutul 28 al jocului. În ultima treime gazdele s-au desprins la 4-2, la un interval de 21 de secunde CSM Galați a revenit la 4-3, gol marcat de Kapiletss. Desprinderea decisivă a celor de la sport Club s-a produs în minutul 47 cu golul de 5-3.

• CSM Galați:
    • Onodi Otto, Szopos Magor (rezervă) – portari;
    • Evgeni Yemilianenko, Siarhei Kapiletss, Roland Ivacson, Vitalii Kyrychenko, Aleksander Neznamov;
    • Hildebrand Szabolcs, Cătălin Berdilă, Yevgeni Lymansky, Szopos Otto, Mircea Constantin;
    • Szocs Attila, Denis Makarov, Evgenii Chemerilov, Constantin Kulikov, Yuri Nazarov;
    • Adrian Ionescu, Remus Gheorghe.

După dubla de la Miercurea Ciuc hocheiștii de la CSM Galați sunt pe locul trei în clasamentul la zi din Campionatul Național de Seniori cu 10 puncte din șase jocuri.