CSM Galați a cedat pe final primul meci de la Brașov

346
Sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Primul meci din acest sezon de pe terenul campionilor de la CSM Corona Brașov a fost pierdut de hocheiștii de la CSM Galați. Marți, gruparea gălățeană a cedat cu scorul 3-6 jocul de la patinoarul Olimpic din Brașov. Victoria a fost conturată de gruparea brașoveană pe final. După prima treime ”lupii” Brașovului conduceau cu 1-0. La reluarea jocului gazdele s-au distanțat la 2-0, însă imediat hocheiștii gălățeni au egalat la doi.

Gălățenii au echilibrat tabela cu două goluri într-un minut. Lymansky, pasă Kyrychenko și Neznamov a marcat pentru 2-1, Kulikov ajutat de Nazarov și CHemerilov a egalat la doi, ambele goluri marcate în minutul 28. De la 2-2 brașovenii au trecut în avantaj 4-2 până la a doua pauză. Hocheiștii gălățeni au revenit la 4-3, gol marcat de Kulikov, pasă Nazarov, în minutul 48, dar pe final gazdele au marcat de două ori în minutul 53 stabilind scorul final 6-3.

Miercuri, de la ora 18.30, este programat și al doilea meci de la Brașov dintre cele două echipe.