Debut cu victorie de trei puncte pentru CSM Arcada în Cupa CEV

92

Voleibaliștii de la CSM Arcada au debutat cu o victorie de trei puncte în actuala ediție a Cupei CEV. În manșa tur din faza 23-imilor campioana României s-a impus cu scorul 3-1 în fața cehilor de la VK LVI Praga.

După 25-19 în parțialul inaugural, (8-5, 16-13, 21-18), gălățenii s-au impus în aceeași manieră și în al doilea set, scor 25-17 (7-8, 16-11, 21-14). Cehii au pus probleme în joc în a treia secvență a meciului câștigată cu scorul 25-22 (8-3, 16-9, 21-16). Victoria a fost configurată de băieții Sergiu Stancu în setul patru cu scorul 25-12 (8-5, 16-12, 21-19). Meciul a fost închis de Marian Bala cu un serviciu as.

Filip Sestan, cu 20 de puncte, a fost cel mai bun marcator al meciului, Sestan a fost urmat de Raic cu 18 puncte și Bala cu zece.

Pentru CSM Arcada urmează o săptămână cu două meciuri. Sâmbătă, 13 noiembrie, formația gălățeană va juca pe teren propriu cu Steaua București în Divizia A1, iar peste o săptămână, miercuri, 17 noiembrie, CSM Arcada va juca returul cu VK LVI, în Cehia.