Fără istoric. Campioana și-a zdrobit rivala în propriul fief!

167

Cele două echipe neînvinse în acest sezon Dinamo și CSM Arcada s-au duelat vineri în derby-ul campionatului Diviziei A1 masculine de volei, etapa a V-a din sezonul regulat. A ieșit un meci cu patru seturi, două echilibrate, două în care pe teren a existat o singură echipă, CSM Arcada Galați. La finalul celor patru secvența tabela indica 3-1 pentru CSM Arcada, campioana României.

Arcada a deschis jocul cu un set câștigat cu scorul 25-21. După 3-3 în debutul setului, Dinamo a condus cu 8-6. Campionii au revenit în joc și au egalat la 9, Bisettte cu blocajul a adus egalarea. După alte câteva momente de echilibru 9-9, 11-11, 12-12, Arcada s-a desprins la 15-13 punct realizat tot de Bisete. Bala a scos un bloc aut și a desprins CSM Arcada la 18-16. În finalul setului Talpă a obținut punctul de 21-19, Sestan a facilitat prima minge de set, 20-24, set închis de Raic la 25-21.

În al doilea parțial Dinamo a egalat la 1 situația generală după de s-a impus cu 25-20. Setul secund a avut mai multe momente de echilibru, gălățenii chiar au condus cu 11-8, după o dublă a lui Vasile Talpă. După alte momente de echilibru pe tabelă, 14-14, 16-16, 18-16, gazdele și-au adjudecat parțialul la 25-20.

Au urmat două seturi fără istoric. În setul trei băieții lui Stancu s-au impus cu 25-15, după 8-4, 16-10, 21-13, iar în a patra secvență de joc CSM Arcada s-a impus mult mai clar: 25-10.

Cu 20 de puncte Filip Sestan a fost cel mai bun realizator al jocului. Au mai contribuit cu puncte la victoria gălățeană: Ivan Raic 19p, Marian Bala 13p, Vasile Talpă 12p, Julian Bissette 7p, Pedro rangel și Toro Ramela câte un punct.

Victoria de la București este a cincea pentru consecutivă a gălățenilor. În clasament CSM Arcada conduce cu 15 puncte, maximum, setaveraj 15-1. Setul pierdut în jocul cu Dinamo a fost primul de gruparea gălățeană în acest sezon. Pentru echipa lui Sergiu Stancu urmează meciul din Cupa CEV cu cehii de la VK Lvi Praga, miercuri, 10 noiembrie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor Dunărea.