Victorie la Ciuc! CSM Galați trece de Sport Club după loviturile de departajare

592

Debut cu victorie în meciurile de pe teren străin pentru hocheiștii de la CSM Galați. În primul meci al dublei din Harghita cu SC Miercurea Ciuc formația gălățeană s-a impus cu scorul 3-2 (0-0, 0-1, 2-1, 0-0, 1-0), după executarea loviturilor de departajare, pe terenul câștigătoarei Erste Liga de sezonul trecut.

Ciucanii au deschis scorul în minutul 21, gol marcat de Evgeni Skachkov, fostul jucător de la CSM Galați transferat înaintea sezonului la Miercurea Ciuc. În debutul reprizei a treia Yuri Nazarov cu o dublă a trecut CSM Galați în avantaj, scor 2-1. Nazarov a egalat în minutul 43, iar în minutul 48 a făcut 2-1 pentru CSM. Cu zece minute înainte de finalul celor trei reprize obișnuite harghitenii au egalat la doi, reușită la care Skachkov a fost pasator. Cu 2-2 scorul după 60 de minute s-a jucat o repriză de prelungiri încheiată 0-0, chiar dacă CSM Galați a jucat două minute în inferioritate numerică. Cum în patru reprize cele două echipe nu au putut fi departajate învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare. După o serie de trei lovituri ratate, Neznamov a marcat, Skachkov a egalat, iar lovitura decisivă i-a aparținut lui Kyrychenko care a marcat pentru a doua victorie din sezon, fără cele cu Sportul, pentru CSM Galați.

Duminică, de la ora 18.30, tot la Miercurea Ciuc se va juca și al doilea meci dintre cele două echipe.