Supervictorie! CSM Arcada a învins vicecampioana Franței în minimum de seturi!

131
sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Voleibaliștii de la CSM Arcada Galați au făcut un prim pas spre calificarea în faza optimilor de finală din Cupe CEV. Echipa lui Sergiu Stancu a învins, în manșa tur din 16-imi, vicecampioana Franței, Chaumont VB 52, în minimum de seturi, scor 3-0. O victorie de prestigiu pentru formația gălățeană obținută în fața unui adversar ce provine din țara campioanei olimpice.

Semnele victoriei s-au arătat din primul set câștigat de gălățeni cu scorul 25-18. Doar debutul setului a fost echilibrat, Marian Bala, cu un serviciu as și-a desprins echipa la 8-5. Filip Sestan a punctat pentru 13-9, căpitanul Raic a contribuit cu punctul de 16-12. În finalul parțialului după ce Marian Bala a urcat scorul la 21-15 setul s-a închis la 25-18.

Al doilea parțial a debutat cu oaspeții la conducere, 4-2, 6-3, 8-5. Vasile Talpă cu un blocaj a egalat la opt, iar egalitatea s-a menținut pentru mai multe momente din joc, 11-11, 15-15, 16-16. În finalul secvenței Sergiu Stancu l-a introdus în teren pe Darlaczi, iar pe serviciul acestuia de la 19-18 gălățenii s-au desprins la 21-18. Francezii s-au apropiat la 23-21 în mingiile de final din set, însă Filip Sestan a fructificat prima minge de set și a urcat avantajul gălățenilor la 2-0 scorul general.

A urmat setul trei, parțial în care echilibrul s-a menținut până în finalul setului. După 2-2, 4-4, 6-6, echipa vizitatoare s-a desprins la 15-13, Vasile Talpă și-a apropiat echipa la 17-19. Echilibrul a persistat și la 21-21. Finalul a fost apoteotic, gălățenii au ratat de cinci ori șansa de a închide meciul 24-23, 25-24, 26-25, 27-26, 28-27, 30-29. Cum jucătorii campioanei României nu au reușit să fructifice cele cinci mingi de meci, punctul final a fost realizat de românul Adrian Aciobăniței, jucătorul de la Chaumont VB 52 a trimis un atac afară.

Meciul a fost început de Sergiu Stancu cu formula: Raic, Talpă, Rangel, Sestan, Bala, Sobirov, Kantor – libero. Au mai jucat: Toro Ramela, Darlaczi, Rață.

Returul se va juca săptămâna viitoare, 8 decembrie, în Franța. Pentru a se califica în faza următoare a competiției gălățenii au nevoie să câștige două seturi în meciul retur din Franța.