United urcă pe trei în Liga I după a șasea victorie din sezon

143
sursa foto: Facebook.com/Club Sportiv United Galați

Gruparea gălățeană de futsal United și-a trecut în cont a șasea victorie stagională. În etapa 13-a, penultima din sezonul regulat, United a trecut cu scorul 6-3 de Luceafărul Buzău, meci disputat pe terenul formației din Buzău.

La pauză gălățenii au intrat în avantaj, scor 3-2. Buzăul a condus cu 1-0 și 2-1. United a egalat la doi cu un minut înainte de pauză, gol marcat de Burdujel, asta după ce Araujo a egalat la unu în minutul trei. În repriza a doua Luceafărul a echilibrat tabela la 3-3, imediat Araujo și-a trecut echipa în avantaj 4-3. Arhire a marcat pentru 5-3 cu trei minte înainte de final, iar Petrișor Toniță a stabilit scorul final 6-3 cu u gol din poartă în poartă.

Cu victoria de la Buzău formația gălățeană a urcat pe locul trei în clasamentul la zi din Liga I cu 19 puncte din 10 jocuri, golaveraj 57-24. În acest an United mai are de jucat două meciuri, ambele pe teren propriu cu implicați în lupta pentru primele locuri din clasament. Prima dată joi, 9 decembrie, de la ora 17.00, se va juca restanța cu Autobergamo Deva, urmând ca duminică, 12 decembrie, de la ora 13.00, United să joace cu FK Odorheiu Secuiesc.