Campionii, start lansat de an. 3-1 pe terenul lui Dinamo

119
sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Ultimele două laureate din voleiul masculin românesc, CSM Arcada – campioana României, și Dinamo București – deținătoarea Supercupei, s-au întâlnit duminică în manșa tur din faza sferturilor de finală din Cupa României. Jocul disputat pe terenul formației din Capitală s-a încheiat cu victoria categorică a campioanei, scor 3-1, în primul meci oficial din 2022 pentru gruparea gălățeană.

Băieții lui Sergiu Stancu au început meciul într-o manieră categorică. Primele două secvențe ale meciului au fost adjudecate de CSM Arcada categoric, scor 25-18. (8-6, 16-11, 21-14; 8-4, 16-11, 21-16). Cu ceva schimbări în structură, spaniolul Fernando Muñoz Benitez a preluat banca tehnică, iar polonezul Konrad Formela ultima achiziție, bucureștenii au revenit în joc în setul trei câștigat cu scorul primelor două secvențe 25-18 (8-5, 16-13, 21-16). În aceeași manieră ca în debutul meciului campionii s-au impus în al patrulea parțial, scor 25-19 (8-6, 16-15, 21-18).

Returul fazei decisive de calificare la turneul final al Cupei României este programat în jurul datei de 19 ianuarie, la Sala Sporturilor Dunărea. Pentru calificarea campionii au nevoie să câștige două seturi.