CSM Galați a cedat la două posesii deplasarea de la Ploiești

117
Sursa foto: Sportul Ilustrat

Echipa de baschet de la CSM Galați a pierdut la limită jocul din etapa 16-a din LNBM. Formația pregătită de Florin Nini a cedat la -4, scor 81-86, jocul de la Ploiești cu cei de la CSM Petrolul. Gazdele s-au impus în primul sfert la +14, scor 26-12, CSM Galați a replicat cu un parțial adjudecat cu scorul 28-17 (+11), astfel că la pauza mare Petrolul avea avantaj doar de trei puncte. La revenirea pe parchet, în sfertul trei, gazdele și-au urcat avansul la 22 de puncte, după un parțial adjudecat cu scorul 30-11. Echipa lui Florin Nini a încercat revenirea în sfertul patru câștigat la +17, scor 30-13, chiar a fost aproape de egalare în sfertul patru. Când mai erau 2.42 minute din meci gălățenii s-au apropiat la un singur punct, scor 77-76, prahovenii au replicat cu o triplă, gălățenii au ratat câteva atacuri, iar Ploieștiul s-a impus în final la +5, scor 86-81.

Ferguson Masters a fost cel mai bun marcator de la CSM Galați cu 16 puncte. Au mai marcat pentru CSM Galați: Brewton 14p, Sturanovic și Vlad câte 11p, Milon și Pesic câte 9, Galbreath jr. 8 și Ciotlăuș 3.

În clasamentul la zi din LNBM CSM Galați este pe locul 13 cu 4/12 la general, iar sâmbătă, 22 ianuarie, de la ora 19.00, va primi la Sala Sporturilor Dunărea replica celor de la Athletic Constanța.