CSM Galați continuă fără victorie în deplasările din LNBM

82
Sursa foto: Sportul Ilustrat

Echipa de baschet de la CSM Galați mai are de tras până la prima victorie în deplasare, din LNBM, în acest sezon. Chiar dacă au jucat pe terenul ultimei clasate, CSM Miercurea Ciuc, jucătorii clubului gălățean au cedat cu scorul 69-75 pe terenul harghitenilor. După trei sferturi în care cele două echipe s-au aflat la egalitate, 17-16, 22-22, 17-17, diferența s-a făcut în ultima secvență. În debutul sfertului patru jucătorii gazdele au izbutit un parțial 13-0, avans ce nu a mai putut și surmontat de jucătorii formației gălățene.

Florin Nini a folosit o rotație de opt jucători, iar cel mai bun marcator a fost Fergusson-Master cu 18 puncte. Pentru CSM Galați au mai punctat: Brewton 16p, Millon 15p, Ciotlăuș 8p, Sturanovic 5p, Vlad 4, Pesic 2p, Stan 1p.

CSM Galați este pe 12 în LNBM cu 3/10 la general și va juca luni, 10 ianuarie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor Dunărea cu Argeș Pitești în etapa a XIV-a din LNBM.