La două seturi de sferturi!

119
sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Voleibaliștii de la CSM Arcada mai au nevoie de două seturi pentru a obține calificarea în faza sferturilor de finală din Cupa CEV. Dubla din această săptămână de la Sala Sporturilor Dunărea cu germanii de la United Volleys Frankfurt a fost deschisă de formația gălățeană cu o victorie, scor 3-0.

Meciul a debutat cu un et echilibrat. CSM Arcada s-a impus în parțialul inaugural cu 26-24, după o revenirea a echipei lui Sergiu Stancu în finalul parțialului. Oaspeții au condus cu 8-5, 16-13, 21-18. În finalul secvenței inaugurale Sergiu Stancu a făcut câteva schimbări, au intrat pe teren tinerii Rață și Butnaru, iar gălățenii s-au impus cu 26-24, după ce oaspeții au condus cu chiar cu 23-22.

Al doilea parțial a fost fără istoric, gălățenii s-au impus cu 25-13. După 10-3 în debut CSM Arcada a mai condus 16-7, și 21-9. Setul trei a semănat cu precedentul, gălățenii și-au adjudecat parțialul cu 25-17 după ce au condus cu 3-0, 15-10, 18-12, 21-15, 23-16.

Victoria din meciul de marți le asigură un pas important spre faza calificarea gălățenilor. Pentru a juca în premieră în faza sferturilor de finală campionii României au nevoie să câștige două seturi în meciul de joi, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor Dunărea.