CSM Galați a încheiat cu 6 puncte dubla cu Sapientia U23

305
sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Hocheiștii de la CSM Galați au încheiat cu șase puncte cele două jocuri de la Galați cu Sapientia U23. După ce s-au impus cu scorul 6-2 în meciul de vineri, formația gălățeană a câștigat mult mai lejer jocul de sâmbătă. Gruparea gălățeană a câștigat al doilea meci al dublei, scor 11-1. După 4-0 la prima pauză CSM Galați s-a impus cu 3-1 în a doua repriză, iar în ultima parte a jocului socrul a fost 4-0.

Constantin Kulikov a fost cel mai bun marcator al meciului de sâmbătă cu 4 goluri marcate. Pentru CSM Galați au mai punctat: Evgenii Chemerilov (două), Vladislav Teamriuc (două), Aleksander Neznamov, Hildebrand Szablocs și Vitali Kirichenko.

CSM Galați este pe patru în clasamentul la zi din Campionatul Național de Seniori cu 45 de puncte din 25 de jocuri. Gălățenii au cinci puncte mai mult, dar și două jocuri în plus față de echipa de pe locul cinci Fenestela 68. Pentru CSM Galați urmează ultimele jocuri din sezonul regulat. Sâmbătă și duminică, 26-27 martie, formația gălățeană va juca meciurile decisive de accedere în Grupa A, play-off, pe terenul celor de la Fenestela, la Târgu Secuiesc.