ACS Lascăr Schela a trecut cu victorie peste derby-ul etapei a 23-a din Liga a V-a

514

În campionatul celui de al doilea eșalon județean s-au disputat duminică meciurile din etapa a 23-a. Runda a programat două derby-uri. În cel de clasament, ACS Lascăr Schela, echipa de pe locul doi, a învins cu scorul 7-2, la pauză 3-2, Voința Cișmele, formația de pe locul 4.

Al doilea derby al etapei a fost cel al orgoliilor. Cele două echipe din Tudor Vladimirescu, ambele Inter 2000, s-au întâlnit pe terenul din comună, iar AS-ul, echipa susținută de autoritățile locale, s-a impus cu scorul 6-2, la pauză 4-2, în fața celor de la ACS, echipa privată.

Celelalte rezultate ale etapei:

• Șoimii Foltești – Avântul Matca 7-4
  • Mălina Smârdan – Siretul Piscu 5-1
  • Viitorul Frumușița – Foresta Șendreni 1-3
  • Zorile Grivița – Siretul Cosmești 3-0
  • Luceafărul Berești – Flacăra Pechea 3-0
  • Prutul Vlădești – Viitorul Costache Negri 2-2.

În urma înfrângerii liderului de la Grivița clasamentul se strânge în partea superioară. Echipa din Cosmești mai are doar un punct avans în fruntea clasamentului, dar și un joc mai mult decât echipa de pe locul doi Lascăr Schela. Luceafărul Berești cu 52 de puncte, 23 de jocuri, este pe trei, iar Voința Cișmele ocupă locul patru cu 41 de puncte.