CSM Galați a pierdut primul meci de pe teren propriu din LNR

200

Echipa de rugby de la CSM Galați nu a avut parte de un debut cu succes în meciurile de pe teren propriu din Liga națională de Rugby. Gruparea gălățeană a pierdut cu scorul 12-27 jocul de pe ”Municipal” cu RC Grivița București, din etapa a III-a.

La fel ca în meciurile din sezonul precedent jucătorii CSM-ului au contat pe tabelă doar în prima repriză. Jean Don a deschis scorul, Cristian Onofrei a transformat pentru 7-0 CSM în debutul meciului. Grivița a egalat la 7, dar gălățenii s-au instalat la conducere, scor 12-7, după eseul marcat de Gabriel Dănăilă. La pauză s-a intrat cu 12-14 Grivița a mai marcat un eseu. În partea secundă a meciului au ai punctat doar cei de la Grivița prin intermediul unui eseu și două lovituri de pedeapsă. Fără îndoială omul meciului a fost Ștefan Pătrașcu, RC Grivița. Fostul jucător al Galațiului a marcat cam tot ce se putea din fața bețelor.

CSM Galați este pe locul 6 în clasamentul la zi din Divizia Națională de Seniori, Grupa B, cu 5 puncte din două jocuri. Pentru CSM Galați urmează meciul de pe terenul celor de la Poli Iași, 14 mai, ora 11.00, urmând ca pe teren propriu formația gălățeană să revină cu meciul vedetă al sezonului contra celor de la Steaua București, joc programat pentru 21 mai, de la ora 11.00 pe ”Municipal”.