CSU Hygienium a debutat cu victorie la turneul de promovare în A1

202
sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Echipa feminină de volei CSU Hygienium Galați a început cu o victorie turneul de promovare în Divizia A. Formația gălățeană a învins sâmbătă, scor 3-1, CSU Poli Timișoara, în cadrul turneului de la Pitești. Chiar dacă au pierdut setul inaugural din meci, 21-25, jucătoarele de la CSU Hygienium s-au redresat și au câștigat celelalte trei seturi din meci. După 25-21 în setul doi, gruparea gălățeană s-a impus 25-12 în setul trei, iar meciul a fost închis după setul patru câștigat cu socrul 25-21.

CSU Hygienium a jucat în formula: Anamaria Berdilă, Andreea Stănescu, Alexandra Iordache, Maria Vilău, Ioana Ştefu, Sorina Răileanu – Minca Cristea. Au mai jucat: Carolina Radu şi Maria Neacşu.

În celălalt meci al zilei Argeș Volei a învins cu scorul 3-0 CSU Oradea. Duminică, de la ora 16.00, CSU Hygienium va juca cu CSU Oradea, cu o victorie a formației gălățene, coroborată cu un succes, previzibil, al gazdelor, FC Argeș Volei, în jocul cu Poli Timișoara, CSU Hygienium va obține promovarea în prima ligă. Luni, de la ora 19.00 este programat ultimul meci al turneului de promovare între CSU Hygienium și Argeș Volei.