Victorie înaintea barajului pentru Oțelul

1585

Fără a se folosi de serviciile consacraților Cisotii, Cârjan, Nica, Neagu sau Sârghi, cei de la Oțelul au încheiat play-off-ul campionatului Ligii a III-a cu o victorie. Vineri, în ultimul meci înaintea semifinalei barajului de promovare în Liga a II-a Oțelul a învins cu scorul 3-2 pe terenul celor de la Metalul Buzău.

Oțelul a condus cu 2-0, după golurile marcate de Adăscăliței, în minutul 32 și Farcaș, în minutul 45+1. Buzăul a egalat la doi, dar victoria a fost adusă de juniorul Denis Bordun, 17 ani, cu golul marcat în minutul 79.

Managerul tehnic Dorinel Munteanu a început meciul cu formula: Dur-Bozoancă – Onciu, Hagiu, Adăscăliței, Țica, Farcaș, Savu, Green, Nistor, M.Cireș, Crîcimar. Pe banca de rezerve au luat loc: Paharnicu, Chiriac, Olteanu, Șoptică, Bordun, Enache, Rîpan.

Oțelul a încheiat grupa de play-off din Liga a III-a, seria a II-a, cu 70 de puncte, nouă puncte mai mult decât echipa de pe locul doi CSM Focșani.

Pentru Oțelul urmează meciurile din semifinala barajului de promovare în Liga a II-a. Manșa tur se va juca miercuri, 25 mai, de la ora 18.00, pe terenul celor de la Foresta Suceava, iar returul sâmbătă, 28 mai, de la ora 17.30, pe stadionul Oțelul.