Victorie surpriză în final de tur. Lieștiul a învins Aerostar Bacău!

715

În ultima etapă din turul sezonului regulat din Liga a III-a Sporting Liești a jucat pe teren propriu cu Aerostar Bacău. O formație ce tinde spre eșalonul superior care înaintea etapei era pe locul doi în clasamentul seriei fără înfrângere.

Jocul de pe ”Liești Arena” s-a încheiat cu victoria formației gălățene, scor 2-1, cu toate cele trei goluri marcate în repriza inaugurală. Lieștiul a deschis scorul în minutul 9 prin Ionuț Chiriac, aviatorii băcăuani au egalat în minutul 27 prin Gavrilă, iar Bogdan Crihană, în finalul primei reprize, minutul 45, a stabilit scorul final.

Meciul a fost abordat de Sporting Liești cu formula: Brăneț – Ștefănescu, Maftei, Dima, Sevastian, Chiriac, Munchiu, Stan, Iordache, Mihu, Costea. Au mai intrat: Crihană și Grigoraș. Antrenori: Cătălin Savu – principal, Cristi Brăneț – secund.

Sporting Liești termină turul pe locul 6 cu 12 puncte din 9 jocuri, la patru puncte de locul patru, ultimul care asigură prezența în play-off la finalul sezonului regulat.

În Liga a III-a meciurile continuă chiar dacă s-a încheiat turul de campionat. În acest an se vor disputa și șase etape din retur. În prima etapă din partea secundă a campionatului Sporting Liești va juca pe propriul teren cu Unirea Braniștea, 29 octombrie, ora 15.00.