Victorie de trei puncte în Finlanda pentru CSM Arcada

165
sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Echipa masculină de volei CSM Arcada Galați mai are nevoie de două seturi, un punct, pentru a obține calificarea în play-off-ul Cupei CEV. În primul meci, manșa tur a 8-imilor de finală, formația gălățeană a învins cu scorul 3-1 Savo Volley Kuopio, meci disputat la Kuopio în Finlanda.

Voleibaliștii de la CSM Arcada au pierdut primul set chiar dacă în final au irosit două ocazii de a închide parțialul inaugural. Setul a fost început la conducere de jucătorii formației gălățene, scor 3-0. Finlandezii au egalat la 7 după care s-au instalat la conducere, scor 10-7. După mai multe momente de echilibru 13-13, 16-16, 20-20, gazdele s-au desprins la 22-20. Campioana României a revenit pe final de set, au egalat la 23, și-au creat două oportunități de a închide setul, 24-23 și 25-24, dar setul de deschidere al jocului a fost câștigat de gazde cu socrul 27-25.

Cei de la Savo au deschis setul secund cu 4-1. Gălățenii au replicat imediat și au preluat conducerea, scor 6-4. Jucătorii campioanei au continuat să se afle la conducere în setul secund și s-au desprins la 10-7, 12-19, 15-10 sau chiar 20-13. Finlandezii au reușit de s-au apropiat la 22-20, însă echipa gălățeană a închis setul la 25-21 și au egalat la 1 situația la seturi.

Campioana României au preluat conducerea la general după setul trei, parțial adjudecat categoric, scor 25-15. Pe tot parcursul setului la conducere s-au aflat doar componenții formației gălățene: 3-0, 8-2, 12-6, 16-11, 21-14.

Setul patru a fost deschis de gălățeni cu un parțial 3-0. Gazdele au revenit în joc și s-au apropiat la 4-3 sau 6-5. După mai multe momente de echilibru 10-10, 12-12, 15-15, jucătorii campioanei României au preluat conducerea la 18-15. Finlandezii au ținut aproape de CSM Arcada, iar egalitate a persistat în set la 18-18 și 20-20. La 20-20 cei de la CSM Arcada au reușit un parțial 5-0 cu care au închis setul și meciul.

Manșa retur dintre CSM Arcada și Savo Volley Kuopio este programată pentru 14 decembrie, ora 18.00, la Sala Sporturilor Dunărea din Galați. Până la meciul decisiv de accedere în play-off-ul Cupei CEV jucătorii campioanei României mai au de jucat trei meciuri consecutive în campionatul Diviziei A1.

Primul dintre ele va fi sâmbătă, 3 decembrie, la Sala Sporturilor Dunărea, cu cei de la U Cluj-Napoca.