Lieștiul a marcat de patru ori în victoria cu Dinamo Bacău

475
Sursa foto: Sorin Pană/Sportul Ilustrat

Gruparea gălățeană de Liga a III-a Sporting Liești și-a revenit după eșecul sever înregistrat etapa trecută (0-5 pe terenul viceliderului Metalul Buzău). Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat trupa profesorului Cătălin Savu s-a impus cu scorul 4-2 în jocul de pe teren propriu cu Dinamo Bacău.

Oaspeții jocului găzduit de ”Liești Arena” au deschis scorul în minutul 9. Lieștiul a egalat în minutul 15 prin Costea, iar Crihană, trei minute mai târziu, și-a trecut echipa în avantaj. La pauză s-a intrat la egalitate, scor 2-2, echipa din Bacău a egalat din lovitură de pedeapsă. După pauză Costea a marcat pentru 3-2, iar Munchiu a stabilit socrul final 4-2.

Jocul a fost abordat de Sporting Liești cu formula: Brăneț – Ștefănescu, Maftei, Dima, Munchiu, Chiriac, Crihană, Mihu, Iordache, Grigoraș, Costea. Au mai intrat: Stan, Iacob, Cilighidreanu.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat al Ligii a III-a Sporting Liești este pe șase în clasamentul seriei a II-a cu 27 de puncte din 17 jocuri. În ultima etapă din sezonul regulat Sporting Liești va juca pe terenul celor de la Aerostar Bacău, vineri, 24 aprilie.