Victorie prețioasă pentru campioni. Dinamo – CSM Arcada 0-3

După înfrângerea, scor 1-3, de pe terenul vicecampioanei, CSA Steaua București, campionii de la CSM Arcada și-au revenit rapid și au obținut o victorie prețioasă, scor 3-0, pe terenul uneia dintre principalele contracandidate la titlu, CS Dinamo București.

O victorie în stil de campioni, fără set pierdut, cu o revenire spectaculoasă în al doilea parțial. Campionii au controlat primul set al meciului, secvență de joc câștigată cu scorul 25-19 (8-7, 16-12, 21-18, 22-19). Dinamo a început mai bine setul secund și a condus cu 8-4 în debut, 16-12 la jumătatea setului. Spre finalul setului gazdele au avut chiar avans de cinci puncte, scor 21-16. Trupa lui Sergiu Stancu a reușit un final de excepție cu o revenire spectaculoasă. Nikula și Hamacher cu atacul au redus din deficit, Lescov a servit un as, iar gazdele mai aveau doar un punct avans, scor 22-21. Dinamo a făcut primul pas spre 1-1 la general, Matei cu atacul a urcat tabela la 23-21. Imediat tot Matei, cu o eroare la serviciu a strâns tabela la 23-22. A urmat un forcing al gălățenilor cu un parțial 3-0 în care s-au remarcat Butnaru și Nikula ambii la blocaj.

Setul trei a fost câștigat de CSM Arcada cu scorul 25-22. A fost un set echilibrat în care jucătorii campioanei s-au impus pe final (7-8, 15-16, 21-20). Aaro Nikula a fost omul meciului cu 13 puncte realizate.

În clasament CSM Arcada este pe locul doi cu 35 de puncte din 14 jocuri, setaveraj 37-9. Pentru CSM Arcada urmează meciul de pe teren propriu cu CSM Constanța, sâmbătă, 3 februarie, de la ora 14:00.