Sporting Liești a încheiat sezonul regulat al Ligii a III-a, seria a II-a, cu o victorie importantă în deplasare, scor 2-1, împotriva CSM Adjud. Acest succes le asigură gălățenilor titlul de campioni ai sezonului regulat și un moral excelent pentru play-off-ul ce urmează. Golurile marcate de Manea (1-0) și Costea (2-1) au adus victoria, consfințind titlul de campioni ai sezonului regulat.
Meciul a fost abordat de Sporting Liești cu formula: R. Ciubotariu – Popa, Dima, Munchiu, Năstase, Manea, Coman, Crihana, Iordache, Stan, Costea. Au mai intrat: Grigoraș, Iacob, Maftei, Munteanu.
Cu această victorie, Sporting Liești a acumulat 42 de puncte în 18 meciuri, depășind cu două puncte echipa de pe locul doi, Unirea Braniștea.
“A fost un meci de luptă, puteam câștiga mai clar dacă fructificam toate ocaziile, dar cel mai important este că am obținut victoria și am câștigat sezonul regulat. Felicit jucătorii pentru acest parcurs, dar adevărata luptă abia acum începe, în play-off”, ne-a declarat Dorinel Matei, președintele clubului Sporting Liești.
Sporting Liești se pregătește acum pentru play-off. Sâmbătă, în prima etapă, Sporting Liești va juca acasă împotriva Aerostar Bacău. În celălalt meci al primei etape din play-off Unirea Braniștea va primi vizita echipei KSE Târgu Secuiesc.