Hc Otelul a “cucerit” Cetatea in ultimul minut de joc !

10
Hc Otelul Galati si Cetatea Deva au oferit un adevarat spectacol astazi in sala Siderurgistul in etapa a 19 a ligii nationale feminine de handbal.Spectacolul a semanat mai mult cu o drama Hc Otelul reusind sa isi apropie victoria tocmai in ultimul minut de joc.Hc Otelul a inceput mai bine jocul si in minutul 7 conducea cu 4-1 , dar avantajul nu a tinut prea mult pentru ca in minutul 10 handbalistele de la Otelul mai aveau doar un gol avans (4-3).Pana la pauza cele doua echipe se afla la egalitate in doua randuri min 27:10-10 si minutul 28:11-11.La pauza Hc Otelul intra cu avantaj minin 12-11.Din prima repriza ar mai fi de remarcat desele intrerupei ale meciului cauzate de unele accidentari ale jucatoarelor.
Dupa pauza Hc Otelul ,mai reduce din turatie( nu stim din ce cauze) iar devencele profita si egaleaza in prima instanta pentru ca apoi sa se distanteze la 3 goluri ! In minutul 46 Cetatea Deva conducea cu 16-19 , asta pe fondul ratarilor fetelor de la Hc Otelul inclusiv din aruncari de la 7m , unde au ratat pe rand Catalina Cioaric,Adriana Tacalie si Daciana Curtean. De la 16-19, Hc Otelul   revine in joc si pe fondul paradelor portarului Georgiana Stoleru reuseste ca in minutul 49 sa egaleze situatia pe tabelea de marcaj 20-20. Din minutul 50 cele doua echipe merg cap la cap (min 51:20-20;min 52:21-21,min 55:22-21,pana in minutul 56 cand tabela indica 22-22. Dn minutul 56 , Hc Otelul se desprinde minutul 57 ,23-22,apoi isi dubleaza avantajul 24-22 in minutul 58 .Urmeza doua minute de foc in care Hc Otelul mai rateaza o situatie de a marca , Cetatea marchheaza golul 23, in ultimele secunde ale meciului Deva are atacul si incearca sa arunce la poarta , tentativa stopata de Daciana Curtean.
Evolutia scorului a fost :min5:2-1,min10:4-3, min15:7-6,min20:10-7,min25:10-9,min30 12-11,min35:14-13,min40:15-16,min45:16-18,min50:20-19,min55:22-21, min60:24-23.
Antrenorul Liviu Paraschiv si directorul tehnic Dinu Cojocaru au introdus in teren astazi urmatoarele jucatoare:Georgiana Stoleru(Andreea Polocoser),Catalina Cioaric,Adriana Tacalie,Daciana Curtean,Maricica Trandafir,Nicoleta Tudor ,Nicoleta Iacob.Au mai evoluat :Georgeta Grigore,Delia Marginean si Tatiana Alifanova.Pe final de meci Nicoleta Tudor primeste cartonas rosu si este eliminata definitiv (la fel ca in meciul precedent cu Resita) iar cea mai buna jucatoare si marcatoare a meciului Adriana Tacalie a parasit terenul accidentata in aplauzele intregii sali .
Etapa viitoare Hc Otelul va juca la Constanta cu Tomis din localitate . In clasament dupa 19 etape Hc Otelul se situeaza pe locul 9 cu 16 puncte departe si de cupele europene departe si de retrogradare.