HOCHEI:Dunarea-Steaua Rangers 2-11 un meci de care sa NU iti aduci aminte

8
Putin peste 100 de spectatori au asistat in aceasta seara la jocul din Super Liga nationala dintre Dunarea si Steaua Rangers,un meci de cosmar pentru galateni un meci de care nu trebuie sa iti aduci aminte.Galatenii parca au fot jaloane astazi in fata stelistilor.Jocul incepe cum nu se poate mai prost pentru Dunarea in minutul 1:28 capitanul Catalin Geru primeste pedeapsa de meci pentru lovire cu crosa la nivelul capului unui adversar.Un gest ciudat poate involuntar al capitanului mai ales ca cei doi se aflau la centrul terenului.Fara Catalin Geru eliminat,Istvan Veres si Andrei Nutu indisponibili,cu Attila Tanko mai mult pe banca de pedepse a sfarsit prin a primi pedeapsa de rea conduita si a parasit si el gheata mai devreme si Eduard Harttmann accidentat in timpul meciului in repriza a treia a iesit cu un bandaj imens la picior Dunarea nu a putut face fata tavalugului stelist abatut asupra ei.Steaua deschide scorul in minutul 6:08,Dunarea este capabila in prima parte a primei reprize si reuseste sa egaleze patru minute mai tarziu prin Eduard Hartmann asistat de Boris Ruzicka si Juraj Zemko.De la 1-1 plini de nervi si lipsit de concentrare Steau incepe recitalul si inscrie gol dupa gol.De remarcat bucuria lui Marius Marcus si a colegilor lui  la marcarea golului care se “gudurau” de parca ar fi castigat Cupa Stanley.La marcarea golului galateanul Marcus a fost asistat de alt doi galateni Adrian Irimia si Ciprian Tapu.In partea a doua a jocului Dunarea este zero.Steauia inscrie 5 goluri in timp ce Dunarea este incapabila sa puna in pericol poarta lui Catrinoi.Repiza a treia se desfasora dupa aceleasi coordonatre ca primele doua cu Steaua la conducerea jocului si cu un Radu Viorel care a limitat proportiile scorului.In partea a treia s-a marct si golul doi al galatenilor prin Juraj Zemko asistat de Levente Elekes si Boris Ruzicka.In partea a treia a  Steaua isi permite sa schimbe portarul,Adrian Catrinoi titularul echipei nationale este inlocuit de galateanul Lucian Hangan.In jocul de astazi pentru Steaua Rangers au evoluat 7 jucatori galateni(Lucian Hangan,Nicusor Lusnaec,Adrian Irimia,Razvan Lupascu,Leonard Pascaru,Ciprian Tapu si Marius Marcus) ,iar 5 din cele 11 goluri ale echipei Steaua au fost marcate de galateni.
Csm Dunarea ocupa locul 4 in clasmentul Super Ligii cu 4 puncte iar Duminica de la ora 19.00 va juca tot pe teren propriu cu Sport Club Miercurea Ciuc.
Csm Dunarea: Radu Viorel,Andrei Papadie-Hartmann Eduard,Tanko Atilla,Vlase Valentin,Geru  Catalin,Berdila Catalin,Glovatchi Iulian,Benadik Michal,Andrei Marius-Daniel,Dan Gabriel,Zemko Juraj,Gavac Stanislav,Ruzicka Boris,Secuianu Felician,Mironov Vasile,Elekes Levente.