Constantin Spînache deține recordul de goluri marcate într-un meci din turul L4

306

Golgheterul la zi din campionatul Ligii a IV-a Constantin ”Boboc” Spânace deține și recordul de goluri marcate într-un meci din turul actualului campionat.

În etapa a patra din primul eșalon județean Zimbrul Slobozia Conachi a reușit scorul campionatului de până acum, 17-1 în jocul de pe teren propriu cu cei de la Juventus Toflea. ”Boboc” a marcat de nouă ori în poarta formației din Brăhășești și a stabilit totodată recordul de goluri marcate într-un meci din Liga a IV-a în tur. Cinci dintre goluri au fost marcate de ”Boboc” până în pauză, minutele 8, 20, 22, 27, 29, iar celelalte patru după odihnă în minutele 51, 71, 82, 86.

Nouă goluri într-un meci nu este cea mai bună performață a lui ”Boboc” într-un meci în Liga a IV-a. În ediția 2017-2018, într-un meci disputat pe ”Siderurgistul”, Spînchae a marcat zece goluri în poarta aceleași echipe din Toflea în victoria formației din Slobozia Conachi 15-0 cu Juventus Toflea.

Altă performanță remarcabilă a atacantului de la Slobozia Conachi a fost în etapa 14-a de sezonul trecut, victorie 13-1 pentru Zimbrul Slobozia Conachi cu Avântul Drăgănești, meci în care ”Boboc” a marcat opt goluri.